|   planning all of life's electrifying moments

Kloaka Z Betonu Lub Z Plastiku?

Kloaka Z Betonu Lub Z Plastiku?

jak wybrać szambo betonoweAż do wyboru są gotowe zbiorniki z betonu oznacza to tworzywa sztucznego. Jedne oraz drugie mają zalety, jednakże również również wady. Na które wówczas się postanowić?

Kloaka betonowe

Wykonuje się je najczęściej spośród prefabrykowanych elementów z betonu i żelbetowych. Produkowane są zbiorniki jednoczęściowe (jednokomorowe) - przykryte płytą żelbetową również dwuczęściowe - składające się spośród dwóch połączonych skorup (dostępne są też modele wielokomorowe). Szamba są zaizolowane, co zapewnia im szczelność. Wyposażone są w płyty włazowe (okrągłe, kwadratowe oznacza to prostokątne) wykonane spośród żelbetonu i PCW także wejście inspekcyjny, lokaj aż do wyciągania nieczystości (spośród przykrywką blaszany ocynkowanej).

Wadą tego typu szamb jest spory ciężar. Powaga zbiornika o pojemności 8 m^3 (pojemność wystarczająca dla czteroosobowej rodziny) wynosi prawie 4 tony, do tego trzeba doliczyć pokrywę o ciężarze ok. 2 odcień. Tak duży obciążenie zbiornika betonowego może gmatwać jego transport oraz montaż. Producenci zbiorników z betonu przeważnie zapewniają usługi transportowe także montaż, dysponując specjalistycznym sprzętem.

Nim jednakowoż zbiornik zostanie dostarczony pod zalecany adres, wypada przyrządzić szaniec o szerokości oraz długości większej o 30 cm od wymiarów zamówionego zbiornika. Wypada także umożliwić dojście do wykopu samochodu ciężarowego również dać możliwość rozładunek zbiornika tyłem (częściej) czyli bokiem. Pojemnik montowany jest przez urządzeń hydraulicznych, znajdujących się na samochodzie ciężarowym. Po posadowieniu zbiornika zasadniczego monter układa warstwę spoiny cementowej, na której łączona jest górna część zbiornika. Lokalizacja łączenia zbiorników dwuczęściowych jest następnie utajnianie warstwą zaprawy wodoszczelnej.

ściek z betonu jest bezspornie solidniejsze od szamb plastikowych. Jeżeli ponad zbiornikiem planujemy np. miejsce parkingowe oczyszczalnia biologiczna; http://szamba-betonowe-cala-polska.pl/znaczniki/oczyszczalnia-biologiczna/, dla samochodu, czy droga dojazdowa do garażu powinno się przegłosować właśnie taki sposób zbiornika. ściek z betonu będzie również lepszym rozwiązaniem, podczas gdy mamy milszy poziom wód gruntowych - taki zbiornik, ze względu na swój ciężar, pewniej osadzi się w gruncie. Jeżeli w najbliższej przyszłości planowana jest kanalizacja, to podobnie będzie zwierzchni priorytet - zaletą zbiorników betonowych jest bowiem niższa cena, a więc nie warto w tym przypadku przepłacać.

Dół gnilny tworzywowe

Wykonuje się je tak bywa z polietylenu o wysokiej gęstości i żywicy poliestrowej (wzmocnionej włóknem szklanym). Są trwałe oraz odporne na korozję chemiczną. Są lekkie - to ich szczególna zaleta - ważą już od 60-70 kg. Na przykład: pojemnik o pojemności 8 m^3 waży 190 kg, a o pojemności 10 m^3 - 230 kg. Łatwo go wtedy przesyłać dodatkowo montować (wolno to przede wszystkim zrobić we własnym zakresie), aż do posadowienia zbiornika nie jest żądany dźwig. Przypuszczalnie się w taki sposób sprawić, że dół gnilny przestaje nam stanowić potrzebne, albowiem wykonano przyłącze kanalizacyjne. Pojemnik taki można wciąż wyeksploatować do zbierania deszczówki (po uprzednim oczyszczeniu) lub komuś go odsprzedać - nadaje się do ponownego wykorzystania na szambo lub osadnik w przydomowej oczyszczalni ścieków.

Wadą zbiorników plastikowych jest z kolei mała wytrzymałość na duże odpowiedzialność. Nie zaleca się miejsca powyżej nimi ustalać na parking dla samochodów.

W gruntach o wysokim poziomie wód także gruntach gliniastych (w których może się gromadzić woda) zbiornik koniecznie powinno się plombować przedtem wyporem. W tym celu należy go obetonować czy przytwierdzić do płyty żelbetowej.

Layout Type

Presets Color

Background Image